Çatı & Teras İzolasyonu

Çatının projesi ayrıca demir konstrüksiyon firmaları ile çalışıldıktan sonra çizimi gerçekleştirilir. Mimari projeye uygun bir şekilde planlan çatı projesi için kullanılacak olan demir profiller ile çatının demir konstrüksiyonu oluşturulur ve üzeri 15 – 18 mm kalınlığında OSB III levhaları ile kaplanır.

Çatının üzeri kapatılıldıktan sonra üzerine çift kat Yalteks ya da Onduline marka membran ile kaplanır. Baca, yağmur dereleri ve güvercinlikler gibi kısımlarda sonradan sıkıntı çıkmaması için ayrıca dikkat gerektiren işlemden geçirildikten sonra üzerine bir kat da shingle (Şıngıl) ya da kumlu membran ile kaplanır. Demir konstrüksiyonun üstü bu şekilde tamamlanmış olur.

Altında ise; çatıyı taşıyan konstrüksiyonun tümü taş yünü ile kaplandıktan sonra asma tavan yapılarak kapatılır ve diğer alçı sıva ve boya işlemi gerçekleştirilir. Pencerelerin va teras çıkış kapılarınında ayrıca izolasyon uygulanarak çatının ısı yalıtımı tamamlanmış olur.

Teraslarda izolasyon işlemi gerçekleştirilirken  kat betonunun üzeri öncelikle yağmur sularının gidere taşınması için bir eğim betonu ile düzeltilir. Üzerine buharlaşmayı önlemesi açısından bir kat astar sürüldükten sonra iki kat membran uygulaması yapılır. membran uygulaması terası bir havuz gibi kaplayacak şekilde uygulanır. üzerinde gezilirken membrana zarar vermemesi için 3 – 4 cm kalınlığında sert strafor levhalarla kaplanan terasa ince çakıl serilerek şap uygulaması yapıldıktan sonra karoların döşenmesi gerçekleştirilir.

Copyrigt © 2020 BSYAPI İnternet Sitesi - Selçuk UZUN ®